Amortisör Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Amortisör Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Amortisör Arızaları; farklı şekillerde görülebilmektedir. Örneğin; amortisörde yağ kaçağı sorunu olabilir, amortisör bağlantılarında sorun olabilir, amortisör gövdesi hasar görmüş olabilir, amortisörün bağlantı uçlarında sorun olabilir, amortisör piston mili paslanabilir veya amortisör bir anda kilitlenebilir. Bu ve bunun gibi pek çok sorun amortisör arızaları içerisinde yer almaktadır. Bu sorunları tespit etmek yalnızca yetkili servisin görevidir.  Amortisör sorununun oluşmaması açısından düzenli periyotlarla bakım hizmetlerinden yararlanılmalıdır. 

Amortisör Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Amortisör Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Amortisör Arızaları Nasıl Anlaşılır?

  1. Amortisör de herhangi bir sorun oluştuğunda görevini tam anlamıyla gerçekleştirmez. Amortisöründe sorun olan bir aracın yol tutuş kabiliyeti zorlaştığı gibi savrulma ihtimali de artmaktadır. 
  2. Amortisörlerin %50 sinden fazlasının aşınmaya maruz kalması kuru zeminlerde ve virajlarda güvenli sürüş hızı ortalama %10 oranında azalır.
  3. Amortisörlerde meydana gelen sorunlar, aracın hakimiyetini kaybetmesine ve savrulmasına yol açmaktadır. 
  4. Amortisör hasarları, direksiyonun titremesine ve sertleşmesine sebep olur. 
  5. Aracın süspansiyon sisteminde yumuşama meydana gelir.
  6. Islak zeminlerde araç olduğundan fazla kayma yaşar. 
  7. Sorunlu bir amortisör, virajlarda aracın savrulmasını yol açarken fren mesafesinin de ciddi anlamda kısalmasına yol açar. 
  8. Kusurlu amortisör, aracın gece görüşü ne azaltır. Yolun düzgün bir şekilde aydınlatılmaması aracın gece görüşünü tehlikeye sokar. Bunun yanında aracının fazla sallanması göz önünde bulundurulduğunda farların hareketli bir şekilde yolu aydınlatması diğer sürücülerin rahatsız olmasına yol açmaktadır. 
  9. Kusurlu amortisörler, lastiklerin hızlı aşınmasına sebep olmaktadır. Bu anlamda lastiğin güvenli sürüşe katkısı düşünüldüğünde durum oldukça risk yaratır. Bunun yanında lastiklerin hızlı bir şekilde aşınması maddi yönden araç sahibine sıkıntıya sokar. 

Amortisör Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Amortisör Arızalarında Dikkat

Amortisör Arızalarında Dikkat

Amortisör arızalarından herhangi birini yaşayan araçlar, aracın bakım ve onarımı konusunda mutlaka servis üzerinden yardım almalıdır. Aracın hâkimiyetini büyük oranda etkileyen bu sistemin, çalışmaması veya etkisini yitirmesi, aracın genel performansını düşürmekle kalmaz, diğer sürücülerin de bu durumdan olumsuz anlamda etkilenmesine neden olur. Böyle durumların yaşanmaması açısından araçta meydana gelen amortisör sorunlarında  konu ile alakalı yeterli bilgiye sahip bir servis üzerinden  hizmet alınmalıdır. 

Amortisör Arızalarında Dikkat