Amortisör Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Amortisör Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Amortisör Arızaları; farklı şekillerde görülebilmektedir. Örneğin; amortisörde yağ kaçağı sorunu olabilir, amortisör bağlantılarında sorun olabilir, amortisör gövdesi hasar görmüş olabilir, amortisörün bağlantı uçlarında sorun olabilir, amortisör piston mili paslanabilir veya amortisör bir anda kilitlenebilir. Bu ve bunun gibi pek çok sorun amortisör arızaları içerisinde yer almaktadır. Bu sorunları tespit etmek yalnızca yetkili servisin görevidir.  Amortisör sorununun oluşmaması açısından düzenli periyotlarla bakım hizmetlerinden yararlanılmalıdır. 

Amortisör Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Amortisör Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Amortisör Arızaları Nasıl Anlaşılır?

  1. Amortisör de herhangi bir sorun oluştuğunda görevini tam anlamıyla gerçekleştirmez. Amortisöründe sorun olan bir aracın yol tutuş kabiliyeti zorlaştığı gibi savrulma ihtimali de artmaktadır. 
  2. Amortisörlerin %50 sinden fazlasının aşınmaya maruz kalması kuru zeminlerde ve virajlarda güvenli sürüş hızı ortalama %10 oranında azalır.
  3. Amortisörlerde meydana gelen sorunlar, aracın hakimiyetini kaybetmesine ve savrulmasına yol açmaktadır. 
  4. Amortisör hasarları, direksiyonun titremesine ve sertleşmesine sebep olur. 
  5. Aracın süspansiyon sisteminde yumuşama meydana gelir.
  6. Islak zeminlerde araç olduğundan fazla kayma yaşar. 
  7. Sorunlu bir amortisör, virajlarda aracın savrulmasını yol açarken fren mesafesinin de ciddi anlamda kısalmasına yol açar. 
  8. Kusurlu amortisör, aracın gece görüşü ne azaltır. Yolun düzgün bir şekilde aydınlatılmaması aracın gece görüşünü tehlikeye sokar. Bunun yanında aracının fazla sallanması göz önünde bulundurulduğunda farların hareketli bir şekilde yolu aydınlatması diğer sürücülerin rahatsız olmasına yol açmaktadır. 
  9. Kusurlu amortisörler, lastiklerin hızlı aşınmasına sebep olmaktadır. Bu anlamda lastiğin güvenli sürüşe katkısı düşünüldüğünde durum oldukça risk yaratır. Bunun yanında lastiklerin hızlı bir şekilde aşınması maddi yönden araç sahibine sıkıntıya sokar. 

Amortisör Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Amortisör Arızalarında Dikkat

Amortisör Arızalarında Dikkat

Amortisör arızalarından herhangi birini yaşayan araçlar, aracın bakım ve onarımı konusunda mutlaka servis üzerinden yardım almalıdır. Aracın hâkimiyetini büyük oranda etkileyen bu sistemin, çalışmaması veya etkisini yitirmesi, aracın genel performansını düşürmekle kalmaz, diğer sürücülerin de bu durumdan olumsuz anlamda etkilenmesine neden olur. Böyle durumların yaşanmaması açısından araçta meydana gelen amortisör sorunlarında  konu ile alakalı yeterli bilgiye sahip bir servis üzerinden  hizmet alınmalıdır. 

Amortisör Arızalarında Dikkat

Amortisör Takozu Arızası Belirtileri

Amortisör Takozu Arızası Belirtileri

Amortisör takozu arızası belirtileri genel olarak sürücülerin kolaylıkla anlayabileceği durumlardır. İlk olarak direksiyonda yaşanan sertleşme veya gevşekliğin bu konuda önemli bir belirti olduğunu söylememiz gerekir. Lastiklerin farklı aşınması ve lastik hizasında oluşan bozulmalar, yine bu konuda bir takım belirtilere işaret edebilir. Aracın sağa sola çekme gibi durumları başınıza geldiğinde, amortisör takozu ile ilgili bir sorun olduğunu tahmin etmeniz güç değildir. Sertleşmiş süspansiyonlar ve sürüş esnasında ortaya çıkan takırtı sesleri, bu konuda insanları uyaran bir belirti gibidir. lakırtı ve tıkırtı şeklinde ortaya çıkan sesleri takip ederek, sorunların çözümüne doğru önemli bir adım atma şansına sahip olabilirsiniz. Amortisör takozu arızalandığı zaman, burada belirtmiş olduğumuz belirtiler ortaya çıkabilir. 

Amortisör Takozu Arızası Belirtileri

Amortisör Arızası Belirtileri Nelerdir?

Amortisör Arızası Belirtileri Nelerdir?

Amortisör arızası belirtileri bir araç için çok kritik ve önemli unsurlardır. Bu belirtilere bakmak suretiyle sorunları daha iyi algılamak ve bu sayede bu problemleri gidermek daha mümkün olur. Direksiyon simidinde yaşanan titreşimler, genellikle bu konuda belirti olarak kabul edilir. Fren durma mesafesinde uzama, hem tehlikeli bir durumdur hem de amortisör arızası belirtisi olarak dikkat çeken bir sorunu ortaya çıkarmaktadır. Fren tepkilerini %20 kadar azaltan bu sorun, daha riskli yolculukların önünü açabilir. Emniyetli bir yolculuk için zamanında yapılan bakımlar ve amortisör sorunlarını gidermeye çalışmaları, insanların daha emniyetli şekilde yola çıkmasına yardımcı olur. Fren sorunlarına ek olarak virajlarda aracın bir yana yaslanması durumu da bu konuda önemli bir belirti olarak kabul edilmektedir.

Amortisör Arızası Belirtileri Nelerdir?

Amortisör Tamiri Ve Değişim Hizmetleri

Amortisör Tamiri Ve Değişim Hizmetleri

Amortisör arızası nasıl anlaşılır diyorsanız, elbette arızalı amortisörler sonucunda araçlarda bir takım belirtiler ortaya çıkar. Özellikle süspansiyon sisteminde ortaya çıkan sıkışma problemleri bu konuda sorunun anlaşılması için habercidir. Direksiyonlarda yaşanan titreme veya sürüş esnasında yaşanan sarsıntılar, yine amortisör problemlerine işaret edebilmektedir. Bu gibi problemleri geride bırakmak açısından, amortisör arızası tamiri işlemine önem vermek gerekir. Parça değişimi kesin ve kalıcı bir çözüm olmakla birlikte, pek çok müşteri için maliyetler yine büyük önem taşımaktadır. Tamiri mümkün olan amortisör elemanları uzman ekipler tarafından gözden geçirilirken, gerekli bakım onarım çalışmaları sonrasında daha ekonomik bir hizmet ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir. Bir takım belirtileri ile sürücüleri rahatsız eden amortisör arızaları, hızlı çözümlerle giderilmelidir. Tam burada devreye girmiş olan uzman servis, sorunları tespit edip hemen problemleri giderecek adımlar atmalıdır. Yağ sızıntısı sorunları, araç yüksekliğindeki anormal değişkenlikler ve uzun fren mesafesi bu konuda birtakım belirtileri gözler önüne getirmektedir. Bu gibi sorunlar aracınızda öne çıkmışsa, amortisör ile ilgili bir problem olduğunu anlamanız söz konusu olacaktır. Bu gibi süreçlerde değişim gibi pratik ve sorunu kökten çözen girişimler tercih edilmektedir. Maliyetleri daha uygun hale getirme noktasında ise gerektiğinde ağızda tamir hizmetleri bu konudaki problemleri çözmede insanlara büyük katkı sağlamaktadır. Yazımızda bahsetmiş olduğumuz bir takım araç sorunları, öncelikli olarak aracın amortisöründe bir sorun olup olmadığına işaret eder. Sürücüler eğer bu konuda biraz aşina ise bilgileri onları sorunlara götürür. Eğer bu tip sorunları tespit etme şansı bulacak olursanız, özellikle problemleri büyümeden gidermenin yollarına bakmalısınız. Güvenilir bir servise müracaat ederek aracınızın amortisörlerini gözden geçirmeniz size yardımcı olacaktır. Belli bir takım sorunlar zamanında çözülecek olursa, maliyetler düşer ve aracın bir an evvel servisten çıkması daha kolay olur. Bütçenize uygun ve aracınızın kalitesine uyumlu çalışmalarla birlikte, amortisör problemlerini daha kolay şartlarda giderme şansına sahip olabilirsiniz. Bu konuda bir takım arızalar, uzmanların dikkati sayesinde ekonomik ve uygun bir şekilde giderilmektedir. Bu bahsettiğimiz girişimin çok avantajlı ve uygun bir fırsat yarattığını söylememiz gerekir.

Amortisör Tamiri Ve Değişim Hizmetleri