Motor Tamiri & Arıza Teşhisi

Motor Tamiri & Arıza Teşhisi

Motor tamiri, içten yanmalı ya da hibrit araç modellerinde bulunan motor bloğunda oluşan arızaların giderilmesi işlemine verilen addır.

Motor bloğu çok kompleks bir yapıda olduğundan dolayı tamiri de bir o kadar karmaşıktır. Motor içerisinde bulunan pistonlar, motor yatağı, silindir contası, supaplar, piston kolları, silindir bloğu, krank mili gibi parçalarda basınç ve ısınmaya bağlı deformasyonlar sonucu oluşan arızalar motor tamiri ile ortadan kaldırılır. Gerçekleşen bir arıza sonrası motor çalışma mekanizmasına bağlı her bir parça Rensan Bosch Car Servisinde çalışan ve Pendik motor tamiri servisi konusunda teknik uzmanlığı bulunan yetkililerce incelenir, tespit edilir ve verilecek onay sonrasında tamiri yapılır.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Motor tamiri, araç motorunun hassas yapısı nedeniyle dikkatlice yapılması gereken bir işlemdir. Özellikle tamir işlemini gerçekleştirecek oto servis dikkatlice seçilmeli ve araç motoru işinin ehli kişilere teslim edilmelidir. Motor tamiri konusunda yeterli seviyede olmayan bir oto servis, yanlış işlemler uygulayarak motorda oluşan hasarı daha da büyütebilir ve sizlere yüksek maliyetler çıkarabilir. Bir diğer husus da motor tamiri sırasında değişimi yapılacak parçaların ısı ve basınca dayanıklı, yüksek kalitede tercih edilmesidir. Rensan Bosch Car Servisini tercih ettiğiniz takdirde motor tamiri konusunda uzman teknik kadrosu ve kullandığı yüksek kalite parçalarla sizlere güvenli bir motor tamir hizmeti sunacaktır.

Motor rektefiye Nedir?

Motor rektefiyesi, motor bloğu içerisinde bulunan parçaların yenilenmesi ya da tamir edilmesi işlemlerinin bütününe verilen isimdir. Araç motorlarında zamanla basınç, ısı ve kullanım süresine bağlı olarak bazı deformasyonlar ve arızalar gelişir. Pistonlar, motor yatağı, silindir contası, supaplar, piston kolları, silindir bloğu, krank mili gibi parçalar bu deformasyonlar sonucu hasar gördüğünde yağ ve su kaçağı, performans kaybı, yakılan yakıtın artması, gürültülü çalışma gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkar. Tüm bu durumların çözümü için motor rektefiye işlemi uygulanarak hasar gören parçalar değiştirilir ya da mümkünse tamir edilir.

Motor Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Motor arızası kullanım sırasında ortaya çıkan bazı anormallikler sonucu fark edilebilir fakat motor arızasının ne olduğunun tespiti ancak motor konusunda uzman oto servislerince yapılabilmektedir. İlerleyen teknoloji otomotiv sektörüne de bazı yenilikler getirmiştir. Otomobillerde bulunan ve anlık ölçümler yaparak araç beynine veri akışı sağlayan sensörler sayesinde motor arızalarının tespiti kolaylaşmıştır. Anlık ölçümler yapan sensörler ölçümü yaptıkları değerlerin normal sınırlar dışına çıkması durumunda hata kodları oluşturarak hem ekran simgeleri aracılığıyla sürücüyü uyarır hem de oto servisleri tarafından bilgisayarla araç beynine bağlanıldığında motor arızasının tespitine olanak sağlar.
 

Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Motor arıza lambası, arabaların motorlarına bağlı algılayıcıların ölçmekle görevli oldukları değerlerin anormal değerlere ulaşması sonucu yanar. Sürücüyü hem müstakbel bir arıza konusunda uyardığı gibi hem de oluşan arızayı da bildirir. Ayrıca motor ikaz lambası, sürücü otomobilin tamiri için bir oto servise başvurduğunda tamiri gerçekleştirecek yetkililere arıza hakkında gerekli bilgileri verir.
 

Hava akış sensörü arızaları (MAF)

Hava akış sensörü ya da teknik ismi ile MAF sensörü, motorlarda bulunan yanma odalarına gönderilecek hava-yakıt karışımındaki dengeyi sağlamakla görevli bir parçadır. Maruz kaldığı ısı ve tozlar neticesinde hava akış sensöründe bazı arızalar meydana gelebilir. Motor performansı açısından çok önemli bir parça olduğu için MAF sensöründe gerçekleşen bir arızada araç çekişten düşer, motor arıza ışığı yanar, yakıt tüketimi artar, motor rölanti esnasında titreyerek çalışır ve tüm bu belirtiler sonucunda arıza sürücü tarafından hemen fark edilir. 

EGR valfi arızası

EGR valfi aracın motoruna bağlı çalışan ve yakılan yakıt sonucu ortaya çıkan egzoz gazının tekrar yanma odasına gönderilmesi görevini üstlenen bir parçadır. Yakıt tasarrufu, motor sıcaklığının dengelenmesi ve egzoz emisyon değerinin düşürülmesi gibi katkıları vardır. Zamanla egzoz gazının içerisinde bulunan parçaların birikmesi sonucu EGR valfi içerisinde kurum oluşur ve çalışamaz hale gelir. Bu durumda araç ekranında bulunan göstergede bir ikaz lambası yanmaktadır. Rensan Bosch Car Servisine başvurduğunuz takdirde eğer mümkünse EGR valfiniz temizlenebilir ya da gerekli ise değişimi yapılabilir.

Oksijen (Lambda) sensörü arızası

Oksijen sensörü arabanın motoruna bağlı olan egzoz sistemi üzerinde bulunur ve görevi, motordan çıkan egzoz gazındaki oksijen miktarını ölçerek yanma esnasındaki ideal hava-yakıt karışımının ayarlanmasını sağlamaktır. Araç motoru her şart altında aynı hava-yakıt karışımını kullanamaz. Lambda sensörü deniz seviyesine olan mesafeye göre ortaya çıkan farklı basınç noktalarında gerçekleşecek yanma işleminin değişkenliğine uyum sağlamak ve araç performansını sabit tutmak için oldukça önemlidir. Oksijen sensöründe gerçekleşecek bir arıza araç performansını oldukça etkileyeceği için değişiminin yapılması mühimdir. Lambda sensörünün arızalanması sonrası araç gösterge panelinde bir arıza ışığı yanmaz. Bu yüzden araç servislerince düzenli kontrolünün yapılması gerekmektedir.

Katalitik konvertör arızası

Katalitik konvertör içten yanmalı araç motorlarındaki egzoz sisteminde bulunan parçalardan biridir. Motor içerisinde gerçekleşen yanma sonrasında ortaya çıkan çevreye zararlı ve zehirli gazların motor yanma odası dışında ikinci kez tepkimeye maruz bırakılarak yakılması ve zararsız hale getirilmesi işlevini görür. Küresel ve yerel egzoz emisyon kriterleri uyarınca her araçta bulunması gerekir. Katalitik konvertörü yüksek sıcaklıklarda çalışması gereken, uzun ömürlü bir parça olmakla beraber maruz kaldığı yoğun yakıt karışımları ve düşük sıcaklıklar sonucu zamanla tıkanabilir ve işlevini yerine getiremeyebilir.

Yakıt enjektörleri arızası

Yakıt enjektörleri içten yanmalı motorlarda, motorun yanma odasına gönderilecek yakıtın miktarını ayarlayan parçaya verilen isimdir. Birçok farklı çeşidi olup Hyundai, Toyota, Audi, Citroën, Ford, Mercedes, Volkswagen, Opel, Renault gibi neredeyse her otomobil devinin kendine has yakıt enjektör teknolojisi bulunmaktadır. Aracın çalışma prensibinde önemli bir yere sahip olduğu için yakıt enjektörlerinde bir arıza gerçekleştiğinde ciddi sonuçlar doğurur. Yakıt enjektörü sağlıklı çalışmadığında motorda dalgalanmalar, dengesizlikler, ivmelenmede zorlanmalar, yakıtta artış meydana gelir. Gerçekleşen bir arıza sonrası Rensan Bosch Car Servise başvurduğunuzda Bosch marka yakıt enjektörleriyle arızalanan eski yakıt enjektörü değiştirilir ve sizlere stabil bir sürüş performansı sağlanır.

Buji ve buji kablosu arızası

Buji, benzinle çalışan içten yanmalı motorlarda yakıtın ateşlenmesini sağlayan parçadır. Dizel araçlarda farklı bir yanma yöntemi kullanıldığı için bujiler yalnızca benzinli motorlarda bulunur.  Bujiler ateşleme bobininden aldığı elektrik enerjisini yüksek voltajda gerilimlere dönüştürerek yanma odasına gönderir. Doğrudan motorun çalışmasına etki ettiği için buji ve buji kablolarının arızalanması durumunda araç performansında hissedilir sonuçlar ortaya çıkar. Olası bir buji ve buji kablosu arızası yaşanan otomobillerde motor sağlıklı bir ateşlemeye maruz kalamadığı için sarsıntılı çalışır, rölanti sırasında dalgalanmalar oluşur, ivmelenme anında teklemeler gerçekleşir, yakıt tüketimi artar, elektrik aksamındaki parçalar bozulabilir.

Akü bitmesi / arızası

Akü, arabalarda hem motorun hem elektronik parçaların çalıştırılması amacıyla kullanılan bir elektrik enerjisi depolama aygıtıdır. Akü, araç çalıştırıldıktan sonra bağlı bulunduğu şarj ünitesi aracılığıyla tekrar şarj olur ve bu döngü içerisinde ihtiyaçlara cevap verir. Akünün bitmesi durumunda ise motorda ateşleme gerçekleşmeyeceği için araba çalışamaz. Akünün iç direncinin artması sebebiyle düzenli şekilde şarj olamadığı durumlarda ise motor aküyü şarj etmek için daha fazla kuvvet harcar. Böylelikle hem aracın performansı düşer hem de yakıt tüketimi artar. Rensan Bosch Car Servisinde aracınıza uygun şekilde Bosch tarafından üretilmiş ve kilometre sınırlaması olmayan bir garanti kapsamında sizlere sunulan akülerin aracınıza montajı ile akü arızasının önüne kolaylıkla geçebilirsiniz.

İlgili Konular

Pendik Oto Sanayi

Pendik Oto Sanayi

Aracın yeni gibi çalışır durumda olması ve daime performanslı kalması için alması gereken bakımlar ve kontroller vardır.Marka ve model ayırmaksızın bu kontrolleri sağlamak için Pendik oto sanayi, kaliteli hizmet sunarak araçların dinamik yapısını korumasın ı sağlamaktadır.

Rehbere git

Araç kışlık bakımı ne zaman yapmalıdır?

Araç kışlık bakımı, ülkemiz gibi dört mevsimin birden görüldüğü bölgelerde hem can hem de mal kayıplarının önüne geçmek adına oldukça önemli bir rutindir. Hava durumlarının araçlar için zorlayıcı koşulları oluşturmaya başlaması sonbahar mevsiminde yoğun yağmur yağışları ile başlar. Hava sıcaklığı ise yine sonbahar mevsiminde kademeli olarak düşer. Her ne kadar iklim durumları şehirden şehire değişse de araç kışlık bakımı en geç kasım ayı sonu ila aralık ayının başlarında tamamlanmış olmalıdır. Kışlık bakımın geciktirilmesi ya da yaptırılmaması durumunda araç sürüşü, tehlike...

Rehbere git
Araç kışlık bakımı ne zaman yapmalıdır?
ABS Beyin Tamiri

ABS Beyin Tamiri

ABS beyin tamiri" ifadesi, araçlarda kullanılan ABS (Anti-Blokaj Sistemi) beyinlerinin onarımı ile ilgili bir konsepti ifade eder.

Rehbere git

Pendik Oto Tamir

Aracınızın her türlü arızasını giderecek donanımlı bir servisimiz var.

Rehbere git
Pendik Oto Tamir