Araç Klima Tamir & Bakım

Araç Klima Tamir & Bakım

Araç kliması özellikle yazın konforlu yolculuklar için olmazsa olmaz bir unsurdur. Kabin içi sıcaklığının düşürülmesini sağlayan oto klima sistemleri aynı zamanda araç aksamına zararlı olabilecek havadaki nemin kurutulmasında da rol alır.

 İçeriye giriş yapan havanın filtrelenmesini de sağlayan araç klima sisteminin hem performans hem de hijyen amaçlı düzenli bakım ve onarımlarının aksatılmadan yerine getirilmesi gerekir. Araç klimasının her yıl en az bir kez ya da 10.000 km’de bir periyodik bakımdan geçmesi gerekmektedir ancak yıl içerisinde mevsim geçişlerinde ilgili kontrollerin yapılması çok daha sağlıklı sonuçlar vermektedir. Özellikle kış aylarında, kullanılmayan klima sistemi; klima gazında eksilmelere, polen filtresinde kirlenme ve tıkanmaya sebep olabilmektedir. Rensan Otomotiv Bosch Car Service’te aracınızın klima sisteminin polen filtresi, klima gazı, klima kompresörü, klima termostatı dahil tüm parçaları detaylı kontrollerden geçirilir, klima sterilizasyonu sağlanır. 

Araç Klima Bakımı Nasıl Yapılır

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla beraber araç klimasının kullanım sıklığı artar. Uzun yolculuklarda sıcak hava koşullarında sürüş konforunu etkileyen araç klima sisteminin bakımı da çok kritik hale gelir. Oto klima bakımında ilk olarak polen filtresinin kontrolleri gerçekleştirilmektedir. Polen filtresi kabin içine üflenen havanın toz ve benzeri kirleticilerden arındırılmasını sağlar. Zamanla tıkanma ve tortul oluşumu yaşanabilen polen filtresinde bakteri oluşumu da söz konusu olabilir. Oto klima sistemi bakımında bir diğer önemli işlem klima gazı kontrolüdür. Sistem içerisindeki havanın uygulanan basınçla soğutulmasında rol oynayan klima gazı, klima kompresörüne uygun şekilde seçilmelidir. Özellikle kompresörün kış aylarında çalıştırılmaması klima gazında eksilmelere dolayısıyla klimanın soğutma performansında düşüşlere yol açar. Klima gazı dolumundan sonra yağ değişimiyle  bakım prosedürleri tamamlanmış olur.

Klima Gazının Değiştirilmesi

Yılda ortalama %10 oranında eksilmeye uğrayan klima gazı, otomobillerde soğutmanın verimli şekilde gerçekleştirilebilmesi için düzenli kontrollerden geçirilmelidir. Özellikle kış aylarında klimanın çalıştırılmaması klima gazı azalmasındaki etkili faktörlerden biridir. Rensan Otomotiv Bosch Car Service’te klima gazı dolumu son teknolojili cihazlarla gerçekleştirilerek, oto klimanızın yüksek performansla çalışması güvence altına alınır.

Sık Karşılaşılan Klima Arızaları

Araç klimalarında soğutma işlemi elektrik arızası, gaz kaçağı, kompresör arızası gibi bazı sık gözlemlenen sorunlar nedeniyle sekteye uğrayabilmektedir. Eğer araç kliması tuşa basıldığı halde devreye girmiyorsa bu elektrik arızasının işaretçisi olabilmektedir. Özellikle eski araçlarda yaygın biçimde karşılaşılan bu problemin çözümü sensörlerin ve kompresörün bakımı olmaktadır. Klima sistemi çalışıyor fandan ses geliyor fakat soğutma gerçekleşmiyorsa, klima gazı seviyesi kontrol edilmelidir. Soğutma akışkanındaki eksilmelerde gaz kaçağı olup olmadığı incelenmelidir. Klima kompresörü içerisinde korozyon oluşumu, pistonların düzgün şekilde hareketini gerçekleştirememesi bu arızalar arasında en maliyetli sonuçları doğurabilecek olan maddedir. Olası kompresör arızalarında doğrudan değişim gerekebilmektedir.
 

Elektrik Arızası

Klima düğmesine basıldığı halde klima kompresörü devreye girmiyorsa bu birçok durumda elektrik arızası kaynaklı olabilmektedir. Eğer klima sisteminde elektrik arızası söz konusuysa öncelikle klima düğme tertibatı kontrol edilmelidir. Daha sonrasında klima sigorta rölesine göz atılmalıdır. Düğme tertibatı ve sigorta rölesinde sorun yoksa elektrik arızası doğrudan tesisat ve kablolardan kaynaklı olabilir. Bazı araçlarda klima düğmesi doğrudan elektrik kontrol ünitesine bağlı olduğu için ECU’da arıza kaydı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Kompresör Arızası

Klima kompresörü motordan aldığı güçle dönerek içerisindeki gazı hareket ettirir ve kabin içerisine soğuk hava akışını sağlar. Klima kompresörü arızaları maliyet yüksek çözümler tamir ve değişim işlemleri gerektirir. Klima düğmesine basıldığı halde klima devreye girmiyorsa bu olası bir kompresör arızasına işaret edebilir. Klima çalıştırıldığında rahatsız edici bir sürtünme sesi geliyorsa, soğutma gerçekleşmiyorsa, rölanti yükselip yakıt tüketimi artıyorsa ya da araç stop ediyorsa mutlaka klima kompresöründe arıza kontrolü gerçekleştirilmelidir.

Gaz Kaçağı

Oto klima sistemi çalışır haldeyken kabin içine soğuk hava üflenmiyorsa ilk olarak bakılması gereken gaz kaçağı olup olmadığıdır. Soğutma akışkanındaki eksilmeler gaz sızıntı testiyle tespit edilebilmektedir. Gaz kaçağı tespitinde genellikle UV sıvı ve gaz dedektörleri kullanılır. Rensan Otomotiv Bosch Car Service’te Bosch teknolojili cihazlarla araç klima Pendik araç klima tamir, oto klima bakım, gaz kaçağı hassas şekilde ölçülebilmektedir.
 

Sıkça Sorulan Sorular

Araç klima kompresörü tamir edilir mi?

Araç klima kompresöründe bazı arızalar tamir işlemini mümkün kılarken bazı durumlarda doğrudan kompresör değişimi gerekli olmaktadır.
 

Klima radyatörü tamir olur mu?

Araç klima radyatöründe paslanma, tıkanma, çatlama ve delinme gibi durumlarda gerekli tamir prosedürleri uygulanabilmektedir.
 

Klima kompresörü neden çalışmaz?

Klima kompresörünün çalışmamasında genellikle klima gazının bitmiş olması ya da elektrik arızası gibi durumlar etkili olmaktadır.
 

Klima motoru neden devreye girmez?

Klima motorunun devreye girmemesi akla ilk olarak klima gazının bitmiş olması ihtimalini getirmektedir. Klima gazı servis noktalarında doldurularak gaz kaçağı olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 

Klima gazı bitince ne olur?

Klima gazının bitmesi durumunda araç içerisinde istenen biçimde soğutma gerçekleştirilemez.

İlgili Konular

Amortisör Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Amortisör Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Amortisör Arızaları; farklı şekillerde görülebilmektedir. Örneğin; amortisörde yağ kaçağı sorunu olabilir, amortisör bağlantılarında sorun olabilir, amortisör gövdesi hasar görmüş olabilir, amortisörün bağlantı uçlarında sorun olabilir, amortisör piston mili paslanabilir veya amortisör bir anda kilitlenebilir. Bu ve bunun gibi pek çok sorun amortisör arızaları içerisinde yer almaktadır. Bu sorunları tespit etmek yalnızca yetkili servisin görevidir. Amortisör sorununun oluşmaması açısından düzenli periyotlarla bakım hizmetlerinden yararlanılmalıdır.

Rehbere git

Pendik Oto Sanayi

Aracın yeni gibi çalışır durumda olması ve daime performanslı kalması için alması gereken bakımlar ve kontroller vardır. Marka ve model ayırmaksızın bu kontrolleri sağlamak için Pendik oto sanayi, kaliteli hizmet sunarak araçların dinamik yapısını korumasını sağlamaktadır

Rehbere git
Pendik Oto Sanayi
Araç kışlık bakımı ne zaman yapmalıdır?

Araç kışlık bakımı ne zaman yapmalıdır?

Araç kışlık bakımı, ülkemiz gibi dört mevsimin birden görüldüğü bölgelerde hem can hem de mal kayıplarının önüne geçmek adına oldukça önemli bir rutindir. Hava durumlarının araçlar için zorlayıcı koşulları oluşturmaya başlaması sonbahar mevsiminde yoğun yağmur yağışları ile başlar. Hava sıcaklığı ise yine sonbahar mevsiminde kademeli olarak düşer. Her ne kadar iklim durumları şehirden şehire değişse de araç kışlık bakımı en geç kasım ayı sonu ila aralık ayının başlarında tamamlanmış olmalıdır. Kışlık bakımın geciktirilmesi ya da yaptırılmaması durumunda araç sürüşü, tehlike...

Rehbere git

Pendik Oto Tamir

Aracınızın her türlü arızasını giderecek donanımlı bir servisimiz var.

Rehbere git
Pendik Oto Tamir