Araç Klima Tamir & Bakım

Araç Klima Tamir & Bakım

Araç kliması özellikle yazın konforlu yolculuklar için olmazsa olmaz bir unsurdur. Kabin içi sıcaklığının düşürülmesini sağlayan oto klima sistemleri aynı zamanda araç aksamına zararlı olabilecek havadaki nemin kurutulmasında da rol alır.

 İçeriye giriş yapan havanın filtrelenmesini de sağlayan araç klima sisteminin hem performans hem de hijyen amaçlı düzenli bakım ve onarımlarının aksatılmadan yerine getirilmesi gerekir. Araç klimasının her yıl en az bir kez ya da 10.000 km’de bir periyodik bakımdan geçmesi gerekmektedir ancak yıl içerisinde mevsim geçişlerinde ilgili kontrollerin yapılması çok daha sağlıklı sonuçlar vermektedir. Özellikle kış aylarında, kullanılmayan klima sistemi; klima gazında eksilmelere, polen filtresinde kirlenme ve tıkanmaya sebep olabilmektedir. Rensan Otomotiv Bosch Car Service’te aracınızın klima sisteminin polen filtresi, klima gazı, klima kompresörü, klima termostatı dahil tüm parçaları detaylı kontrollerden geçirilir, klima sterilizasyonu sağlanır. 

Araç Klima Bakımı Nasıl Yapılır

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla beraber araç klimasının kullanım sıklığı artar. Uzun yolculuklarda sıcak hava koşullarında sürüş konforunu etkileyen araç klima sisteminin bakımı da çok kritik hale gelir. Oto klima bakımında ilk olarak polen filtresinin kontrolleri gerçekleştirilmektedir. Polen filtresi kabin içine üflenen havanın toz ve benzeri kirleticilerden arındırılmasını sağlar. Zamanla tıkanma ve tortul oluşumu yaşanabilen polen filtresinde bakteri oluşumu da söz konusu olabilir. Oto klima sistemi bakımında bir diğer önemli işlem klima gazı kontrolüdür. Sistem içerisindeki havanın uygulanan basınçla soğutulmasında rol oynayan klima gazı, klima kompresörüne uygun şekilde seçilmelidir. Özellikle kompresörün kış aylarında çalıştırılmaması klima gazında eksilmelere dolayısıyla klimanın soğutma performansında düşüşlere yol açar. Klima gazı dolumundan sonra yağ değişimiyle  bakım prosedürleri tamamlanmış olur.

Klima Gazının Değiştirilmesi

Yılda ortalama %10 oranında eksilmeye uğrayan klima gazı, otomobillerde soğutmanın verimli şekilde gerçekleştirilebilmesi için düzenli kontrollerden geçirilmelidir. Özellikle kış aylarında klimanın çalıştırılmaması klima gazı azalmasındaki etkili faktörlerden biridir. Rensan Otomotiv Bosch Car Service’te klima gazı dolumu son teknolojili cihazlarla gerçekleştirilerek, oto klimanızın yüksek performansla çalışması güvence altına alınır.

Sık Karşılaşılan Klima Arızaları

Araç klimalarında soğutma işlemi elektrik arızası, gaz kaçağı, kompresör arızası gibi bazı sık gözlemlenen sorunlar nedeniyle sekteye uğrayabilmektedir. Eğer araç kliması tuşa basıldığı halde devreye girmiyorsa bu elektrik arızasının işaretçisi olabilmektedir. Özellikle eski araçlarda yaygın biçimde karşılaşılan bu problemin çözümü sensörlerin ve kompresörün bakımı olmaktadır. Klima sistemi çalışıyor fandan ses geliyor fakat soğutma gerçekleşmiyorsa, klima gazı seviyesi kontrol edilmelidir. Soğutma akışkanındaki eksilmelerde gaz kaçağı olup olmadığı incelenmelidir. Klima kompresörü içerisinde korozyon oluşumu, pistonların düzgün şekilde hareketini gerçekleştirememesi bu arızalar arasında en maliyetli sonuçları doğurabilecek olan maddedir. Olası kompresör arızalarında doğrudan değişim gerekebilmektedir.
 

Elektrik Arızası

Klima düğmesine basıldığı halde klima kompresörü devreye girmiyorsa bu birçok durumda elektrik arızası kaynaklı olabilmektedir. Eğer klima sisteminde elektrik arızası söz konusuysa öncelikle klima düğme tertibatı kontrol edilmelidir. Daha sonrasında klima sigorta rölesine göz atılmalıdır. Düğme tertibatı ve sigorta rölesinde sorun yoksa elektrik arızası doğrudan tesisat ve kablolardan kaynaklı olabilir. Bazı araçlarda klima düğmesi doğrudan elektrik kontrol ünitesine bağlı olduğu için ECU’da arıza kaydı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Kompresör Arızası

Klima kompresörü motordan aldığı güçle dönerek içerisindeki gazı hareket ettirir ve kabin içerisine soğuk hava akışını sağlar. Klima kompresörü arızaları maliyet yüksek çözümler tamir ve değişim işlemleri gerektirir. Klima düğmesine basıldığı halde klima devreye girmiyorsa bu olası bir kompresör arızasına işaret edebilir. Klima çalıştırıldığında rahatsız edici bir sürtünme sesi geliyorsa, soğutma gerçekleşmiyorsa, rölanti yükselip yakıt tüketimi artıyorsa ya da araç stop ediyorsa mutlaka klima kompresöründe arıza kontrolü gerçekleştirilmelidir.

Gaz Kaçağı

Oto klima sistemi çalışır haldeyken kabin içine soğuk hava üflenmiyorsa ilk olarak bakılması gereken gaz kaçağı olup olmadığıdır. Soğutma akışkanındaki eksilmeler gaz sızıntı testiyle tespit edilebilmektedir. Gaz kaçağı tespitinde genellikle UV sıvı ve gaz dedektörleri kullanılır. Rensan Otomotiv Bosch Car Service’te Bosch teknolojili cihazlarla araç klima Pendik araç klima tamir, oto klima bakım, gaz kaçağı hassas şekilde ölçülebilmektedir.
 

Sıkça Sorulan Sorular

Araç klima kompresörü tamir edilir mi?

Araç klima kompresöründe bazı arızalar tamir işlemini mümkün kılarken bazı durumlarda doğrudan kompresör değişimi gerekli olmaktadır.
 

Klima radyatörü tamir olur mu?

Araç klima radyatöründe paslanma, tıkanma, çatlama ve delinme gibi durumlarda gerekli tamir prosedürleri uygulanabilmektedir.
 

Klima kompresörü neden çalışmaz?

Klima kompresörünün çalışmamasında genellikle klima gazının bitmiş olması ya da elektrik arızası gibi durumlar etkili olmaktadır.
 

Klima motoru neden devreye girmez?

Klima motorunun devreye girmemesi akla ilk olarak klima gazının bitmiş olması ihtimalini getirmektedir. Klima gazı servis noktalarında doldurularak gaz kaçağı olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 

Klima gazı bitince ne olur?

Klima gazının bitmesi durumunda araç içerisinde istenen biçimde soğutma gerçekleştirilemez.

İlgili Konular

ABS Beyin Tamiri

ABS Beyin Tamiri

ABS beyin tamiri" ifadesi, araçlarda kullanılan ABS (Anti-Blokaj Sistemi) beyinlerinin onarımı ile ilgili bir konsepti ifade eder.

Rehbere git

Aks Arızası Belirtileri

Otomobillerin en önemli bileşenlerinden biri olan akslar, aracın hareketini sağlamakla birlikte yol tutuş ve güvenli sürüş açısından hayati bir rol oynarlar.

Rehbere git
Aks Arızası Belirtileri
Araç Beyninden Kilometre Sorgulama

Araç Beyninden Kilometre Sorgulama

Rehbere git

Baskı Balata Arızası Belirtileri

Otomobilinizin vites sistemi, sorunsuz bir sürüş deneyimi için hayati önem taşır.

Rehbere git
Baskı Balata Arızası Belirtileri