Araç Beyninden KM Sorgulama

Araç Beyninden KM Sorgulama

Araç beyninden kilometre sorgulama, aracın kullanılmaya başlandığı günden itibaren kat ettiği toplam mesafe ve kilometre yi hesaplamak için kullanılan bir uygulamadır. Bu işlem özel olarak tasarlanan ileri teknoloji diagnostik cihazların yardımı ile ölçüle bilmektedir. Bu yüzden de araç beyninden kilometre sorgulama ihtiyacı durumunda oto servis desteğinden yardım alınması gerekmektedir. Özellikle ikinci el araç alım satım işlemlerinde, büyük önem taşıyan  u hizmet sayesinde araç alıcıları, aracın geçmişi hakkında daha şeffaf ve doğru bilgiye sahip olabilmektedir. Hem satıcı hem de alıcı sorunsuz bir araç alım satım işleminin gerçekleştirilebilmesi için bu sorgulamayı kolaylıkla bir gelişmiş oto servise giderek yaptıra bilmektedir.

 

 

Araç Beyninden KM Sorgulama

Neden Araç Beyninden KM Sorgulaması Yapılmalı?

Neden Araç Beyninden KM Sorgulaması Yapılmalı?

Aracın garanti kapsamında olup olmadığını kontrol etmek için kullanılabilir. Bunun yanı sıra dolandırıcılık risklerinden korunmak ve araçlarını daha bilinçli bir şekilde yönetebilmek için araç sahipleri ve alıcılar, güvenilir bir oto ekspertiz hizmeti ile bu konuda büyük bir güvence bulacaklardır. İkinci el araç piyasasında, satış değerini artırmak amacıyla araç kilometrelerine müdahale edilerek, geri sarılması gibi yasa dışı işlemler yapılabilmektedir.Araç beyninden kilometre sorgulama sayesinde, aracın gösterge panelindeki kilometre ile ECU' da kayıtlı olan gerçek kilometre bilgisini karşılaştırarak bu tür sahtecilikleri ortaya çıkarabilir.
Bunun yanı sıra araçların periyodik bakımları genellikle kat edilen kilometrelere göre belirlenir. ECU' dan alınan doğru kilometre bilgisi, aracın bakım zamanlarının doğru bir şekilde planlanmasına da yardımcı olur.
Araçların ikinci el piyasasındaki değeri, kat ettikleri kilometre ile doğrudan ilgilidir. Gerçek kilometre bilgisine sahip olmak, aracın adil bir piyasa değerinin belirlenmesine de olanak tanır. Bu sebeple araç alımlarında araç beyninden kilometre geçmişini öğrenmek yararlı olacaktır.
Unutulmamalıdır ki!
Bazı araçlarda kilometre bilgisi şifrelenmiş olabilir. Bu durumda, kilometre bilgisini okumak için özel bir yazılıma ihtiyacınız olacak.
Kilometre bilgisi, aracın beynine manuel olarak girilebilir. Bu nedenle, kullanılmış bir araç satın alırken kilometre bilgisinin doğruluğunu kontrol etmek önemlidir. Araç beyninden kilometre sorgulamak için yasalara uymanız gerekir. Bazı ülkelerde, aracın kilometre bilgisini izinsiz olarak değiştirmek yasa dışıdır.

 

Neden Araç Beyninden KM Sorgulaması Yapılmalı?

Araç Beyninden Kilometre Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç Beyninden Kilometre Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aracın motor kontrol ünitesine, OBD-II (On-Board Diagnostics) adı verilen bir teşhis portu bağlanarak, aracın gerçek kilometre bilgisinin okunması yapılabilmektedir. Araçların motor kontrol ünitesi, aracın çalışma verilerini sürekli olarak kaydeder ve bu veriler arasında aracın kat ettiği kilometre bilgisi de bulunur. Bu profesyonel teşhis cihazları sayesinde aracın şimdiye kadar kat ettiği toplam mesafe miktarı güncel olarak sunulabilmektedir. Kilometre sorgulama işlemi genellikle yetkili servisler, oto ekspertiz merkezleri veya profesyonel oto servisleri tarafından yapılmaktadır. Aracın kilometre geçmişi nasıl öğrenilir sorusunun cevabı olarak verilebilir.

Araç Beyninden Kilometre Sorgulama Nasıl Yapılır?