Periyodik Bakım

Periyodik Bakım

Zaman içerisinde otomobillerde gerçekleşecek ve önemli problemlere yol açacak arızaların önüne geçmek için belirli aralıklarla oto servisler aracılığıyla gerçekleştirilen kontrol, onarım ve değişim işlemlerinin tümüne periyodik bakım denir.

Otomobilde motor, fren, şanzıman, süspansiyon gibi sistemlerin sağlıklı ve bütünlük arz edecek şekilde çalışması için periyodik bakımların profesyonel servislerce yapılması elzemdir. Pendik oto servis periyodik bakım işlemlerinizi özenle yerine getirmektedir.
 

Egzoz Sistemi Kontrolü

Egzoz sistemleri, araç motorlarında gerçekleşen yanma neticesinde ortaya çıkan gazların dışarıya çıkartılması, bir kısmının tekrar yanma odasına gönderilmesi ve emisyon değerlerinin düşmesi açısından motor dışında ikinci bir yanmaya tabi tutulması gibi işlevleri olan sistemlerdir. Hem araç performansı ve yakıt tüketimi hem de yapılacak egzoz emisyon denetlemeleri açısından egzoz sistemi kontrolü aksatılmaması gereken bir işlemdir.

Motor Yağ Filtresi Değişimi Gerekli Midir?

Motor yağı, motor içerisinde kullanılan bir kimyasal olduğu için saf ve temiz bir yapıda olması gerekir. Motor yağı filtresi motor yağına bulaşacak muhtemel tortuların, tozların motora girmesini engeller. Fakat motor yağı filtresi zaman içerisinde kirlenir ve motor yağını filtreleme kapasitesi azalır. Bu durumda oto servislerince motor yağı filtresinin değişim işlemi yapılır.
 

Lastik Bakımı

Araç yol tutuşunun ilk basamağı lastiklerdir. Güvenli bir sürüş adına lastik basıncının ayarlanması, mevsimine göre kullanılmayacak lastiğin muhafazası, lastiğin mevcut durumunu öğrenmek için diş derinliğinin ölçülmesi, dengeli bir sürüş için balans ayarlarının yapılması gibi bakımlara lastik bakımı adı verilir denir.

Süspansiyon Sistemi Kontrolü

Arabaların alt kısımlarında bulunan, yol tutuşu ve sürüş konforunu sağlayan parçalar süspansiyon sisteminin parçalarıdır. Sınırları araç servislerince belirlenen kilometre aralıklarında süspansiyon sistemlerinin kontrolünün yapılması gerekir. Amortisör, yay, viraj demiri, salıncak, rot mili, rot başları, tekerlek bilyaları aks mili, şaft gibi parçaların kontrolü yapılarak süspansiyon sistemi kontrolü tamamlanır.

Hava Filtresi Değişimi

İçten yanmalı motorlarda stabil bir yanmayı sağlayan en önemli unsur yanma odasına gönderilecek temiz bir havadır. Hava filtresi yanma odasına gönderilen havayı dışarıdan gelen toz ve parçacıklarından temizleyerek motor içerisinde oluşacak bir arızayı önler. Ancak toz ve parçacıklar zamanla hava filtresinde birikerek filtrenin geçirgenliğini yitirmesine sebebiyet verir. Bu durumda hava filtresi değiştirilerek yerine yenisi takılır ve yanma işleminin kalitesi korunmuş olur.

Fren Sistemi Kontrolü

İlerleyen teknolojik gelişmelerle birlikte üretilen yeni araçlarda çok kompleks fren sistemleri bulunur. Artık sensörler vasıtasıyla takip edilen fren sistemlerinin kontrolleri, araç beynine bağlanan bilgisayarlar vasıtasıyla gerçekleştirilir. Modern araçlarda fren mekanizmasını oluşturan ABS, ASR, ASC, ESP, EBD, DSC gibi fren sistemleri taşıdıkları hassasiyet sebebiyle düzenli olarak kontrol edilmelidir. Elektronik arıza tespiti cihazlarımız ile fren sistemlerindeki arızalar hızlıca tespit edilir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Periyodik bakımda ne yapılır?

Periyodik bakımda aracın düzenli kontrol edilmesi gereken parça ve sistemlerinin tümü incelenir, değişim zamanı gelmiş parça ve takviyelerinin değişimleri yapılır. Daha güvenli ve konforlu bir sürüş için periyodik bakımlarda motor yağı ve yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi, benzin/dizel filtresi değişimi ile lastiklerin, ateşleme bujilerinin, fren sisteminin, far ve aydınlatma parçalarının, akü ve aküye bağlı elektronik aksamların, egzoz ve süspansiyon sisteminin bakımı gibi işlemler yapılır.
 

Motor Yağı Değişimi İşlemi

Motor yağı içten yanmalı motor çeşitlerinde hareketli motor parçalarının maruz kaldığı sürtünme kuvvetini en aza indirmek için kullanılır. Farklı teknolojilerde ve tekniklerde üretilen motorlar için farklı kriterlerde ve kimyasal şekillerde motor yağları olsa da genel olarak bütün motor yağları aynı mantıkla kullanılır. Motor yağının sürücülerin araç sürüş şekline göre, belirli bir kullanım süresinden sonra değişimi gereklidir.
 

Klima Polen Filtresi Değişimi Neden Gereklidir?

Otomobillerde bulunan ve yolcu kabininin sıcaklığını istenilen derecelerde tutmayı, kabinin havalandırılmasını sağlayan klimaların temiz çalışmasını sağlayan filtreye polen filtresi denir. Polen filtresi belirli bir kullanım süresinin sonunda toz ve partiküllerle dolarak işlevini yitirir. Eğer klima polen filtresi değişimi yapılmazsa yolcu kabininde kötü kokular meydana gelir ve bakteri oluşumu başlar. Bu nedenlerle Rensan Bosch Car Servise başvurarak zamanında polen filtresinin değişimini gerçekleştirebilirsiniz.

Akü Bakımı Nasıl Yapılır?

Arabaların elektronik parçalarının kalbi konumunda olan akünün bakımları zamanında yapılmazsa akü, yerine getirmesi gereken işlevleri gerçekleştiremez. Bu durumda arabanın performansı düşebilir hatta araç çalışmayabilir. Periyodik olarak yapılan akü bakımlarında akü kutup başlarının, akü içerisindeki su seviyesinin, akü elektrolit durumunun ve mevcut voltaj kapasitesinin kontrolleri ile bakımları hem akünün ömrünü uzatır hem de sürücüleri istenmeyen arızalardan uzak tutar.

Yakıt Filtresi Değişimi Servisinde Neler Yapılmalıdır?

Yakıt filtresi, yanma odasına gönderilmeden önce yakıtı toz ve tortulardan temizleyerek motorun zarar görmesini engelleyen filtredir. Dolum yapılan istasyondan ya da araç deposunda oluşacak bir oksitlenmeden kaynaklanan yakıt kirlenmeleri sonucunda yakıt filtresi belirli bir kullanım sonucunda tıkanır ve sağlıklı bir filtreleme gerçekleştiremez. Bu durumda araç performansı düşer, yakıt tüketimi artar ve motor zarar görür. Zamanında yapılacak bir yakıt filtresi değişimi ile yüksek maliyetli motor arızalarının önüne geçilebilir.
 

Ateşleme Bujisi Kontrolü

Ateşleme bujisi benzinli araçlarda motor bloğundaki yanma odasının hemen üstünde bulunan ve aküden aldığı enerji ile yüksek gerilimli bir kıvılcım yaratarak ateşlemeyi başlatan parçadır. Kolay sökülebilen ve maliyeti düşük bir parça olduğu için periyodik bakım sırasında göz ile kontrolü yapılır ve gerekiyorsa değişimi gerçekleşir. 

İlgili Konular

Amortisör Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Amortisör Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Amortisör Arızaları; farklı şekillerde görülebilmektedir. Örneğin; amortisörde yağ kaçağı sorunu olabilir, amortisör bağlantılarında sorun olabilir, amortisör gövdesi hasar görmüş olabilir, amortisörün bağlantı uçlarında sorun olabilir, amortisör piston mili paslanabilir veya amortisör bir anda kilitlenebilir. Bu ve bunun gibi pek çok sorun amortisör arızaları içerisinde yer almaktadır. Bu sorunları tespit etmek yalnızca yetkili servisin görevidir. Amortisör sorununun oluşmaması açısından düzenli periyotlarla bakım hizmetlerinden yararlanılmalıdır.

Rehbere git

Pendik Oto Sanayi

Aracın yeni gibi çalışır durumda olması ve daime performanslı kalması için alması gereken bakımlar ve kontroller vardır. Marka ve model ayırmaksızın bu kontrolleri sağlamak için Pendik oto sanayi, kaliteli hizmet sunarak araçların dinamik yapısını korumasını sağlamaktadır

Rehbere git
Pendik Oto Sanayi
Araç kışlık bakımı ne zaman yapmalıdır?

Araç kışlık bakımı ne zaman yapmalıdır?

Araç kışlık bakımı, ülkemiz gibi dört mevsimin birden görüldüğü bölgelerde hem can hem de mal kayıplarının önüne geçmek adına oldukça önemli bir rutindir. Hava durumlarının araçlar için zorlayıcı koşulları oluşturmaya başlaması sonbahar mevsiminde yoğun yağmur yağışları ile başlar. Hava sıcaklığı ise yine sonbahar mevsiminde kademeli olarak düşer. Her ne kadar iklim durumları şehirden şehire değişse de araç kışlık bakımı en geç kasım ayı sonu ila aralık ayının başlarında tamamlanmış olmalıdır. Kışlık bakımın geciktirilmesi ya da yaptırılmaması durumunda araç sürüşü, tehlike...

Rehbere git

Pendik Oto Tamir

Aracınızın her türlü arızasını giderecek donanımlı bir servisimiz var.

Rehbere git
Pendik Oto Tamir