Fren Sistemi Bakım & Onarım

Fren Sistemi Bakım & Onarım

Fren sistemi bakım onarımı güvenli bir sürüş için belirli aralıklarla yapılması gereken bir araç bakımıdır. Fren balataları ve balatalara bağlı mekanizmaların genel kontrolü ile eğer gerekli ise onarımına verilen isimdir.

 Fren sistemleri hem güvenli bir sürüş açısından önemli olduğu gibi hem de araç performansına etkisi ile kontrol edilmesi elzem bir sistemdir. Fren balatalarının ya da fren pabuçlarının seviyesi, fren disklerinin ve fren hidrolik yağının mevcut durumu gibi bir takım kontrollerle yapılarak fren sisteminin bakımına başlanır. Eğer gerekli ise değişimler yahut onarımlar yapılır. Pendik Araç Fren Sistemleri Tamir ve Onarım Servisi olarak hizmetinizdeyiz.

Fren balata kontolü

Fren balataları fren sisteminde bulunan ve aşınmaya en çok maruz kalan parçadır. Bu nedenle de değişimine en çok başvurulan parça konumundadır. Fren balatalarının durumu aracın frenaj süresi ve mesafesine olan etkisi ile hem sizlerin hem de trafiğe çıkan diğer insanların güvenliği konusunda kritik bir yer edinir. Rensan Bosch Car Servisinde dünyada fren standartlarını berlieyen Bosch marka balataların aracınıza montajını sağlayabilir ve fren bakımlarınızı yaptırabilirsiniz.
 

Kaliper kontrolü

Fren kaliperleri aracınızdaki fren mekanizmasın en önemli parçalarından biridir. Fren disklerine sürterek durmayı ya da hız kesmeyi sağlayan balatalar, kaliperlere monte bir biçimde bulunurlar. Kaliperler hidrolik aksamlar aracılığıyla fren pedalındaki baskıyı algılayarak balataları fren diskine yaklaştırır ve frenaj başlamış olur. Fren diski ve fren balatasından daha kompleks bir yapıya sahip olan fren kaliperlerinin bakımlarının aksatılmaması ve kontrollerinin belirli aralıklarla yapılması gerekmektedir.

Fren hortumları kontrolü

Fren hortumları fren mekanizmasının tabiri caizse damarlarını oluşturur. Fren mekanizması hidrolik teknolojisi ile çalışan bir mekanizma olması sebebiyle pedaldaki baskıları fren hidrolik sıvısı aracılığıyla kaliperlere aktarılır. Bu aktarımın sağlıklı çalışabilmesi fren hortumlarının kusursuz olmasıyla mümkündür. Hortumların yırtık, delinmiş, eskimiş olması durumlarında sağlıklı bir frenaj gerçekleşmeyecektir. Rensan Bosch Car Servisinde aracınızın fren hortumlarının kontrolü mümkün olan en optimum düzeyde yapılıp gerektiği takdirde bosch marka fren hortumları ile değişim gerçekleşebilmektedir.

Fren hidroliği kontrolü

Fren hidroliği, fren mekanizmasının damarları yani hortumları içerisinde dolaşan kan olarak tasvir edilebilir. Sürücünün fren pedalına ayağı ile yaptığı basıncı, basınç kuvveti oranınca kaliperlere aktarma görevini fren hidroliği üstlenmektedir. Stabil bir frenleneme için fren hidroliğinin kontrollerinin sistemli şekilde yapılması büyük önem taşır. Eğer fren hidroliği azalmışsa ya da fazla basınçla ısınmışsa doğru aktarım gerçekleşmez. Böyle bir durumda hem sizin hem de trafikte karşınıza çıkabilecek tüm araç ve canlıların sağlığı riske girer. Riskli durumları önlemek adına Rensan Bosch Car Servise gelerek fren hidrolik kontrolünü yaptırabilir ve güvenli bir sürüşe devam edebilirsiniz.

Fren elektroniksel kontroller

Eski teknolojide üretilen araçlarda bulunan fren sistemleri yalnızca mekanik akşamlardan oluşurken yaşanan bilimsel ve teknolojik gelişmelerle birlikte fren sistemlerine insanların hata payını azaltan elektronik bir takım parçalar eklenmiştir. Bu elektronik parçalar her ne kadar insanların frenlemedeki hata payını azaltan mekanizmalar olsalar da yapıları gereği hassas parçalardır ve düzenli olarak kontrol edilmeleri gerekmektedir. Küresel anlamda bir fren üreticisi olan Bosch, gelişen teknolojileri yakından takip etmekte ve bir çok marka/model aracın fren elektroniksel kontrolünü Bosch Car Servislerinde yapmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Fren Sistemi bakımı neden önemlidir?

Trafikte seyahat ederken hem mal hem de can güvenliği açısından istikrarlı çalışan bir fren sistemi olmazsa olmazdır. Fren sistemlerinde gelişecek ani bir arızanın önüne geçmek için belirli aralıklarla tüm fren sisteminin bakımı yapılmalı ve gerekirse sistemdeki bazı parçaların değişimi sağlanmalıdır. Rensan olarak, oto fren bakımına özen göstermekteyiz.
 

Fren Sistemi ne sıklıkta kontrol edilmeli

Fren sistemlerinin ne sıklıkla kontrol edileceği aracın kullanıldığı koşullara ve sürücünün sürüş tarzına göre değişim göstermektedir. Fazla trafiğin olmadığı, fren pedalının yoğun olarak kullanılmadığı bir kullanım tarzında fren sistemi geç deforme olacakken tam tersi bir kullanım şeklinde erken bir deformasyondan söz edilebilir. Bu nedenlerle genel geçer bir tarih ya da kilometre aralığı verilememekle birlikte periyodik bakımlarınızı yaptırdığınız Bosch Car Servisindeki yetkililer kullanım şeklinize göre size bir fren sistemi kontrol sıklığı önereceklerdir.

İlgili Konular

Pendik Oto Sanayi

Pendik Oto Sanayi

Aracın yeni gibi çalışır durumda olması ve daime performanslı kalması için alması gereken bakımlar ve kontroller vardır.Marka ve model ayırmaksızın bu kontrolleri sağlamak için Pendik oto sanayi, kaliteli hizmet sunarak araçların dinamik yapısını korumasın ı sağlamaktadır.

Rehbere git

Periyodik bakımda ne yapılır?

Periyodik bakım, otomobil üreticilerinin ürettikleri arabalar için kilometre cinsinden belirlenen limitler aralığında yapılmasını tavsiye ettikleri bir işlemdir. Otomobillerin kullanımı esnasında hem trafikte güvenliğin temini hem de aracın ideal performansı sürekli sunması araç periyodik bakımlarının zamanında yapılması ile sağlanır. Araçlarda bulunan elektronik ve mekanik tüm sistemler periyodik bakım işlemi sırasında kontrol edilir. Bu sistemlerin görevini yerine getirip stabil bir performans sunması, araç sürücülerinin periyodik bakımların düzenine sadık kalmaları ile m...

Rehbere git
Periyodik bakımda ne yapılır?
ABS Beyin Tamiri

ABS Beyin Tamiri

Rehbere git

Pendik Oto Tamir

Aracınızın her türlü arızasını giderecek donanımlı bir servisimiz var.

Rehbere git
Pendik Oto Tamir