Araçlarda Kış Bakımı

Araçlarda Kış Bakımı

Özellikle ülkemizin de bulunduğu enlemlerde yıl içindeki belirli aylarda görülen kış mevsiminde, otomobillerin maruz kaldığı şartlar zorlaşmakta ve bir takım tedbirleri almayı gerektirmektedir.

Kış mevsiminde görülen yağmur ve kar yağışının sıklığı, sıcaklık değişimi ile metal parçalarda meydana gelen esnemeler ve plastik parçalarda meydana gelen bozulmalar, araç lastiklerinin düşük sıcaklık sebebiyle geç ısınması gibi etkenler araçlardaki yol tutuşunu ve güvenli sürüşü olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle güvenli bir sürüş için sonbahar mevsimi bittiğinde mevsimlik lastikler kış lastikleriyle değişilmeli, rot ve balans ayaları yaptırılmalı, silecek lastikleri değiştirilmeli ve araçta bulunan sulara antifriz eklenmelidir. Pendik oto servis mevsim geçişlerinde yaşayabileceğiniz olumsuz durumları kış bakımı ile en aza indirmenize yardımcı olur.

Araç Bakımında Neler Yapılır?

Arabalarda bulunan her parçanın belirli bir kullanım ömrü bulunur. Parçanın yapısına göre değişen kullanım ömrü sebebiyle bir takım rutin bakımlar gereklidir. Belirli kilometrelerde ya da zaman aralıklarında frenlerin, soğutma suyunun, farların, süspansiyon aksamlarının, lastiklerin kontrolleri ile motor yağının, yağ filtresinin, hava filtresinin, polen filtresinin ve yakıt filtrelerinin değişimleri araç bakımı sırasında gerçekleştirilmektedir.

Araç Kış bakımı neden önemlidir?

Araç kış bakımı hem aracınızın hem de can güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir. Kış aylarında yol tutuşunu negatif yönde etkileyen kar, buzlanma ve yağmur gibi hava olayları meydana gelir. Araç kış bakımı zamanında yapılıp lastiklerin mevsime uygun modeli ile değişimi, araç sularına antifriz eklenmesi gibi gerekli tedbirler alınmazsa bir kaza durumu ile karşılaşmak işten bile değildir. Pendik oto, araç kış bakımı servisi hizmetimizle araçlarınızı kışa hazırlayarak güvenle kullanabilirsiniz.

Kışın Araçta neler kontrol edilmelidir?

Kış mevsimi geldiğinde aracınızda diğer mevsimlerden farklı olarak bazı kontrolleri yaptırmanız gerekmektedir. Kışın araçta akünün mevcut durumu, lastiklerin yeterli seviyede olup olmadığı, süspansiyon takımları, silecek plastiklerinin yıpranıp yıpranmadığı gibi güvenli bir sürüş için çok önemli parçaların kontrollerinin yapılması sizi olası hem maddi hem de manevi zararlardan koruyacaktır.

İlgili Konular

ABS Beyin Tamiri

ABS Beyin Tamiri

ABS beyin tamiri" ifadesi, araçlarda kullanılan ABS (Anti-Blokaj Sistemi) beyinlerinin onarımı ile ilgili bir konsepti ifade eder.

Rehbere git

Katalizör Arızası

Katalizör, modern otomobillerin egzoz sistemlerinin ayrılmaz bir parçasıdır ve aracın çevreye olan etkisini azaltmak için kritik bir rol oynar.

Rehbere git
Katalizör Arızası
Aks Arızası Belirtileri

Aks Arızası Belirtileri

Otomobillerin en önemli bileşenlerinden biri olan akslar, aracın hareketini sağlamakla birlikte yol tutuş ve güvenli sürüş açısından hayati bir rol oynarlar.

Rehbere git

Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri

Otomatik şanzıman beyni, aracın şanzıman sisteminin merkezi kontrol ünitesidir ve bu sistemin doğru çalışmasını sağlar.

Rehbere git
Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri