Elektronik Arıza Tespiti

Elektronik Arıza Tespiti

Bir aracın elektronik sistemi akü, alternatör, sigorta ve röleler ile marş motoru olmak üzere dört ana parçadan oluşur. Her bir parça birbirini tamamlayan işlevlere sahiptir.

Akü bütün bu sistemin kalbi olup araç içerisinde elektrik kullanarak çalışan aksesuarlara enerji sağlar. Alternatör ise akünün sürekli dolu ve kullanıma hazır bir şekilde kalması için motorun kinetik enerjisini elektrik enerjisine çevirerek aküyü besler. Sigorta ve röleler aracın elektronik sistemine bağlı cihazları yüksek akıma karşı korurlar. Ve sistemin son ana parçası da marş motorudur. Marş motoru aracın kontağının çevrildiği anda ateşlemeyi sağlayan mekanizmadır. Saydığımız tüm bu parçalar aracın stabil kullanımı için elzemdir ve bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Pendik oto bakım servisi elektronik arıza tespiti işlemlerinizi güvenilir uzman kadrosuyla hizmetinize sunmaktadır.

Motor Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Gelişen teknoloji ile birlikte üretimi yapılan araçlarda bulunan mekanik parçaların takibini yapan farklı şekilde ve farklı sayıda sensörler mevcuttur. Bu sensörler anlık olarak kontrolü ile sorumlu oldukları parçaların anlık değerlerini ölçmekte ve standart değer aralıklarının dışına çıkıldığında araç ekranında bulunan simgeler aracılığıyla sürücüye uyarı vermektedir. Genellikle bu uyarılar doğrultusunda ya da araçta fark edilen anormal sürüş tepkileri neticesinde araç sahipleri oto servislerine başvurmaktadır. Servisler bahsi geçen uyarıcı mekanizmanın beynine bir bilgisayar ile bağlanarak araç klavuzlarında belirtili hata kodlarının olup olmadığını tespit ederler. Bu işlem neticesinde eğer var ise motor arızası tespit edilmiş olur. Pendik oto elektronik arıza tespitleri için araçlarınızı servisimize getirdiğinizde oto elektronik arıza tespit cihazlarımızla arızalarınızı doğru tespit ederek tamir ve kontrol edilmesini sağlamaktayız.

Arıza tespit cihazında hangi arızalar çıkmaktadır?

Arıza tespit cihazları ilerleyen teknolojik gelişmeler ve bu gelişmelere bağlı üretilen araçların tamiri açısından otomotiv servislerinin mutlaka bulundurması gereken cihazlardır. Otomobilin mekanik aksamlarının sıcaklık, basınç, devir, yakıt yoğunluğu gibi değerlerini anlık olarak ölçen sensörlerin kontrol ünitesine bildirdiği kodlar vasıtasıyla var ise araç üzerindeki arızalar tespit edilebilmektedir. Motorun sıcaklığının olağan değerlerin üzerine çıkması, araç aydınlatma sistemlerinde oluşan arızalar, turbo şarj teknolojisinin olduğu araçlarda turbo sistemine bağlı parçalardaki arızalar, motor pistonlarının oluşturduğu enerjiyi hareket çeviren krank milinin devir sayısında oluşan anormal değişimler vb. gibi araba için hayati önem taşıyan arıza ve anormaliteleri arıza tespit cihazı ile kolayca tespit edilebilmektedir.

Arıza Tespitinde Nelere Bakılır?

Arıza tespitinde aracın beynine uyarı kodu gönderen ve kendisine bir sensör bağlı bulunan tüm parçalara bakılabilir. İlerleyen teknoloji ile birlikte otomobilde oluşan bir arızanın tespiti eskisi gibi tüm parçaların tek tek kontrolü yerine arıza tespiti yapmak isteyen araç servisinin çalışanlarına kolaylık sağlayacak şekilde arıza tespit cihazı ile yapılabilmektedir.

Motor Arıza Tespiti Neden Önemli?

Motor arıza tespiti bir otonun yüksek maliyetli arızalar vermesinin önüne geçmek açısından oldukça önemlidir. Çünkü fark edilmeyen bir arıza can sıkıcı bir seviyede sonuçlar doğurabilir. Motora bağlı sensörler, araç ekranında bulunan ikaz lambaları aracılığıyla sürücüyü oluşmaya başlayan bir arıza konusunda uyarmaktadır. Eğer sürücüler bu ikaz lambalarını dikkate almayıp bir oto servise başvurmaz ise çok daha ciddi bir maliyetle karşılaşmaktadırlar. Saydığımız tüm bu sebeplerden dolayı motor arıza tespiti göz ardı edilmeyecek kadar önemli bir husustur.

İlgili Konular

Aks Arızası Belirtileri

Aks Arızası Belirtileri

Otomobillerin en önemli bileşenlerinden biri olan akslar, aracın hareketini sağlamakla birlikte yol tutuş ve güvenli sürüş açısından hayati bir rol oynarlar.

Rehbere git

Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri

Otomatik şanzıman beyni, aracın şanzıman sisteminin merkezi kontrol ünitesidir ve bu sistemin doğru çalışmasını sağlar.

Rehbere git
Otomatik Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri
Araç kışlık bakımı ne zaman yapmalıdır?

Araç kışlık bakımı ne zaman yapmalıdır?

Araç kışlık bakımı, ülkemiz gibi dört mevsimin birden görüldüğü bölgelerde hem can hem de mal kayıplarının önüne geçmek adına oldukça önemli bir rutindir. Hava durumlarının araçlar için zorlayıcı koşulları oluşturmaya başlaması sonbahar mevsiminde yoğun yağmur yağışları ile başlar. Hava sıcaklığı ise yine sonbahar mevsiminde kademeli olarak düşer. Her ne kadar iklim durumları şehirden şehire değişse de araç kışlık bakımı en geç kasım ayı sonu ila aralık ayının başlarında tamamlanmış olmalıdır. Kışlık bakımın geciktirilmesi ya da yaptırılmaması durumunda araç sürüşü, tehlike...

Rehbere git

Pendik Oto Sanayi

Aracın yeni gibi çalışır durumda olması ve daime performanslı kalması için alması gereken bakımlar ve kontroller vardır.Marka ve model ayırmaksızın bu kontrolleri sağlamak için Pendik oto sanayi, kaliteli hizmet sunarak araçların dinamik yapısını korumasın ı sağlamaktadır.

Rehbere git
Pendik Oto Sanayi