Otomobillerde Bahar Bakımı

Otomobillerde Bahar Bakımı

Kış mevsimi bitip de bahar ayı geldiğinde aracınızda bazı bakımların ve değişimlerin yapılması zorunluluğu doğar. Çünkü kış mevsimi araçlarınız için yıpratıcı bir soğuk demektir ve bir takım parçalar bu yıpratıcı süreçten zarar görür.

Pendik Oto Bahar bakımında öncelikle yakıt tüketiminde artışa sebebiyet veren kış lastikleri mevsimlik lastiklerle değiştirilmelidir. Kışın tıkanan hava filtresi ve polen filtresinin kontrollerinin yapılıp yenileri ile değişimi gerçekleştirilmedir. Akü ve fren gibi sıcaklık değişimlerinden etkilenen parçalar bahar bakımında özellikle kontrol edilmelidir. Elektronik arıza tespiti cihazlarımız ile tespit edilen arızalar, bahar bakımı işlemlerinde hızlıca çözüme kavuşur. Pendik oto servis mevsim geçişlerinde aracınızın yaşayabileceği her türlü sorunu en aza indirmek için gerekli tüm işlemleri titizlikle yapmaktadır.
 

Hava Filtrelerinin Temizlenmesi

Aracınızın motorunun sağlıklı ve performanslı bir şekilde çalışmasında kritik bir önem taşıyan hava filtresi belirli bir kullanım sonrasında kirlenir ve tıkanır. Aracınızda bulunan hava filtresi tıkandığında motorun yanma odasına yeterli miktarda hava gitmez ve bu da düşük performansa sebebiyet verir. Tıkanan hava fitresinin değişimi yapılabileceği gibi hava filtresinin temizlenmesi için üretilmiş spreyler yardımı ile temizliğinin yapılması da mümkündür. 

Yıpranmış Kısımlara Bakım

Aracınız zor iklim şartlarının olduğu bir kış mevsimi geçirdiğinde ister istemez bazı yıpranmalara maruz kalır. Hem kış mevsiminin soğuk hava şartları hem de yollarda yapılan tuzlama sebebiyle aracınızın dışında bulunan kısımlar zarar görür. Bahar ayı ile birlikte yeniden canlanan doğaya eşlik etmeniz için aracınızın yıpranmış kısımlarına bakım yapmanız gerekir. Araç kaporta boyasının üzerine yapılacak pasta-cila işlemi ile hem yıpranmış kısımların bakımı yapılmış hem de estetik bir görüntü elde edilir.

Klima Bakımı ve Kontrolü

Klima yolcu kabinindeki ısının istenilen seviyede tutulmasını ve ortamda bulunan havanın kalitesini belirler. Bu görevleri bakımından sürüş konforu açısından belirleyici bir konumda bulunur. Fakat araç klimasına bağlı polen filtresinin ve klima gazının belirli bir kullanım süresinin sonunda bakımı ile kontrolü gereklidir. Düzenli bir bakım rutinine tabi tutulan klima kötü kokunun ve bakteri oluşumunun önüne geçer. 

Sıkça Sorulan Sorular

Kış Lastiği Değişimi

Aracınızda kullanacağınız lastiklerin türü sıcaklık ve yağış gibi bazı şartlara göre değişmektedir. Soğuk ve yağışlı havalar için üretilen lastikler üst düzey yol tutuşu için farklı yapıda üretilirken, yaz mevsimi içi üretilen lastikler yüksek performans ve düşük yakıt tüketimi amacıyla üretilmektedir. Bu nedenlerle uygun hava şartlarına geçiş yapıldığında aracınızda bulunan lastiklerin de bu geçişe uygun şekilde değiştirilmesi gerekmektedir. 
 

Motor Yağı Kontrol Edilmezse Ne olur?

Motor yağı, otomobillerin motorlarındaki hareketli aksamların hareket esnasında aşınmasını önlemek için kullanılan kimyasaldır. İçten yanmalı motorların stabil şekilde çalışması için motor yağı büyük önem arz etmektedir. Otomobillerde yapılan bahar bakımı sırasında motor yağının kışın maruz kaldığı olumsuz hava şartları sebebiyle yapısının bozulup bozulmadığı, yeterli seviyede olup olmadığı gibi nedenlerle kontrol edilir. Eğer motor yağınız azalmış veya yapısında bozulmalar gelmişse boşaltılarak yenisinin eklenmesi gerekebilir.
 

Boya Hasarlarının Onarımı Araçları Zarar Verir mi?

Kış mevsiminde araç kaporta boyası ağır şartlara maruz kalır ve bir takım boya hasarları, çizikleri oluşabilir. Tümüyle bir boya hasarı pek mümkün olmadığı için genellikle lokal işlemler boya hasarlarının onarımında yeterli olmaktadır. Rensan Bosch Car Servisinde yaptıracağınız yüksek kalitede lokal boya işlemi sonrasında aracınız bahar ayına yakışır şekilde hazır olacaktır.
 

İlgili Konular

Pendik Oto Tamir

Pendik Oto Tamir

Aracınızın her türlü arızasını giderecek donanımlı bir servisimiz var.

Rehbere git

Amortisör Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Amortisör Arızaları; farklı şekillerde görülebilmektedir. Örneğin; amortisörde yağ kaçağı sorunu olabilir, amortisör bağlantılarında sorun olabilir, amortisör gövdesi hasar görmüş olabilir, amortisörün bağlantı uçlarında sorun olabilir, amortisör piston mili paslanabilir veya amortisör bir anda kilitlenebilir. Bu ve bunun gibi pek çok sorun amortisör arızaları içerisinde yer almaktadır. Bu sorunları tespit etmek yalnızca yetkili servisin görevidir. Amortisör sorununun oluşmaması açısından düzenli periyotlarla bakım hizmetlerinden yararlanılmalıdır.

Rehbere git
Amortisör Arızaları Nasıl Anlaşılır?
Periyodik bakımda ne yapılır?

Periyodik bakımda ne yapılır?

Periyodik bakım, otomobil üreticilerinin ürettikleri arabalar için kilometre cinsinden belirlenen limitler aralığında yapılmasını tavsiye ettikleri bir işlemdir. Otomobillerin kullanımı esnasında hem trafikte güvenliğin temini hem de aracın ideal performansı sürekli sunması araç periyodik bakımlarının zamanında yapılması ile sağlanır. Araçlarda bulunan elektronik ve mekanik tüm sistemler periyodik bakım işlemi sırasında kontrol edilir. Bu sistemlerin görevini yerine getirip stabil bir performans sunması, araç sürücülerinin periyodik bakımların düzenine sadık kalmaları ile m...

Rehbere git

Aks Arızası Belirtileri

Otomobillerin en önemli bileşenlerinden biri olan akslar, aracın hareketini sağlamakla birlikte yol tutuş ve güvenli sürüş açısından hayati bir rol oynarlar.

Rehbere git
Aks Arızası Belirtileri