Periyodik bakımda ne yapılır?

Periyodik bakımda ne yapılır?

Periyodik bakımda ne yapılır?

Periyodik bakımda ne yapılır?

Periyodik bakım, otomobil üreticilerinin ürettikleri arabalar için kilometre cinsinden belirlenen limitler aralığında yapılmasını tavsiye ettikleri bir işlemdir. Otomobillerin kullanımı esnasında hem trafikte güvenliğin temini hem de aracın ideal performansı sürekli sunması araç periyodik bakımlarının zamanında yapılması ile sağlanır. Araçlarda bulunan elektronik ve mekanik tüm sistemler periyodik bakım işlemi sırasında kontrol edilir. Bu sistemlerin görevini yerine getirip stabil bir performans sunması, araç sürücülerinin periyodik bakımların düzenine sadık kalmaları ile mümkündür. Araçtaki parçaların kontrolü olası bir arızanın önüne geçer ve sürücü için sorunsuz bir kullanım imkânı sağlar.
 
Araba sürücüleri amatör olarak araçları ile ne kadar ilgilenseler de teknik açıdan tecrübeli ve işinin uzmanı olan insanların yapacağı düzenli periyodik bakımlarla otomobillerin kullanım ömürleri ve kullanım performansları artacaktır. Ayrıca periyodik bakımlar esnasında aracınızdaki tüm sistemler kontrol edileceği için olası bir arızaya da, arıza gerçekleşmeden müdahale edilmiş olur ve böylece siz de yüksek onarım masraflarından kaçınmış olursunuz. 
 
Periyodik bakımda esas olan şey araç üzerinde bulunan sistemlerin tamamının kontrolüdür. Araç marka ve modeline göre değişmekle beraber halk arasında on bin bakımı şeklinde bilinir. Periyodik bakımlarda kesin olarak yapılması gereken bir değişim listesi vardır. Bu liste; motor yağı, motor yağı filtresi, polen filtresi, yakıt filtresi değişimlerinden oluşur. 
 
Araç üreticilerinin tavsiyelerine göre değişmekle beraber yaklaşık dört veya beş periyodik bakım sonrasında ağır bakım diye tabir edilen bir periyodik bakım işlemi gerçekleştirilir. Olağan periyodik bakımdan farklı olarak değişmesi zorunlu olan parça listesinde buji, şanzıman yağı, triger kayışı eklenir. Ağır bakımlar sırasında yapılacak kontroller sonucu gerekli görülürse fren diskleri, debriyaj seti, conta ve keçeler, süspansiyon sistemi parçaları da değiştirilebilmektedir. Rensan Bosch Car Servisinde başvurmanız halinde otomobiliniz için gerekli tüm kontroller ile periyodik bakım hizmetleri sizlere en kaliteli ve en uygun şekilde sunulacaktır. Pendik Oto Sanayi
 

Periyodik bakımda ne yapılır?