Araç kışlık bakımı ne zaman yapmalıdır?

Araç kışlık bakımı ne zaman yapmalıdır?

Araç kışlık bakımı ne zaman yapmalıdır?

Araç kışlık bakımı ne zaman yapmalıdır?

Araç kışlık bakımı, ülkemiz gibi dört mevsimin birden görüldüğü bölgelerde hem can hem de mal kayıplarının önüne geçmek adına oldukça önemli bir rutindir. Hava durumlarının araçlar için zorlayıcı koşulları oluşturmaya başlaması sonbahar mevsiminde yoğun yağmur yağışları ile başlar. Hava sıcaklığı ise yine sonbahar mevsiminde kademeli olarak düşer. Her ne kadar iklim durumları şehirden şehire değişse de araç kışlık bakımı en geç kasım ayı sonu ila aralık ayının başlarında tamamlanmış olmalıdır. Kışlık bakımın geciktirilmesi ya da yaptırılmaması durumunda araç sürüşü, tehlikeli ihtimalleri de beraberinde getirir. Yol tutuşunun, kış mevsiminin hava olaylarından olan buzlanma, kar, yoğun yağmur yağışı gibi durumlarda kritik limitin altına düşmesiyle bir trafik kazası yaşanması işten bile değildir. 
 
Araç kışlık bakımının mutlaka atlanmaması gereken noktaları vardır. Araçlarda bulunan motor suyunun donmaması ve motor kısmındaki korozyon oluşumunu engellemek için motorda bulunan su haznesine koyulan antifriz takviyesi de bu noktalardan biridir. Soğuk kış aylarında sıcaklığın düşmesiyle birlikte gelen motor suyunun donması ve motor bloğunun termal değişim sebebiyle çatlama risklerinin önüne, doğru antifriz kullanımı ile geçilmiş olunur. Araç üreticilerinin tavsiye ettiği oranda yapılan antifriz takviyesi, motor suyunun -45 dereceye kadar donmasını engeller.
 
Ülkemizin bulunduğu kuzey yarım kürede 23 eylül tarihinden sonra geceler gündüzlerden daha uzun hale gelir. Bu da araç sürüşünde aydınlatmaya duyulan ihtiyacın arttığı anlamına gelir. Bu nedenle trafik güvenliğini en optimum düzeyde tutmak adına araç kışlık bakımının önemli adımlarından biri de aydınlatma kontrolleridir. 
 
Kış aylarında yağış ve don görülme sıklığının artması araç silecek mekanizması kullanımının da artmasına neden olur. Sağlıklı çalışmayan araç silecek mekanizması kaza riskini de beraberinde getirir. Bu risk sebebiyle araç kışlık bakımında atlanmaması gereken noktalardan birisi de sileceklerin ve silecek suyunun kontrolüdür. Pendik Oto Sanayi için lütfen bizi arayın.

Araç kışlık bakımı ne zaman yapmalıdır?