Aracınızdan Çıkan Sesler Ne Anlam İfade Ediyor?

Aracınızdan Çıkan Sesler Ne Anlam İfade Ediyor?

Buna rağmen bazı farklı sesleri tanıyıp işlerin yolunda gitmediğini anlayabilirsiniz. Araçtan gelen sesler pek çok kişi için ikaz edici bir bilgiyi ifade etmektedir. Farklı şekillerde ortaya çıkan sesler araçlarda değişik sorunların habercisi olarak görülebilir. Karşınıza çıkan; 
 
  • Islık Sesleri
  • Sürtünme Sesleri
  • Vuruntu Sesleri
  • Uğultu Sesleri
Aracın değişik sistem ve farklı yerlerindeki sorunları haber verir. Alışkın olmadığınız bu tarz sesleri duyarsanız sorunun büyümesine asla isin vermeyin. İrtibat kuracağınız donanımlı teknik servis, bu tür sorunları çözmeye zaten alışkındır. Araçtan gelen seslerin bir an evvel kesilmesi gerekir. Aksi halde hem sesler çoğalır hem de masraflar sizin için daha çok artar.
 
Islık sesi çıkan araçlarda sürücülerin uyanık ve dikkatli olması gerekir. triger gergi bilyesi, klima pompası, şarj dinamosu bilyesi, motor ve turbo sistemi ıslık sesinin çıktığı başlıca aksam ve parçalar arasında bulunur. Sesi duyar duymaz kaynağını araştırmak ve giderilmesini sağlamak gerekir. Uzmanlardan oluşan servis ustaları sesleri tanımlama ve kaynağını bulma konusunda uzmandır. Arızanın daha çok büyümesini engelleyen servis hizmetine başvurmak gerekir.
 
Sürtünme sesleri çok çabuk dikkat çeker. Araçlarda ortaya çıkan bu tür sesler bazen adeta kulakları tırmalayan bir sonuç yaratır. Otomotiv arızalarının belirlenmesinde farklı sesler değerlendirmeye alınır. Sürtünme seslerinin ise yağsızlıktan kaynaklandığı düşünülür. Kayış, rulman ve dişli parçalarının hareketli yapısı bu tarz seslerin duyulmasına neden olur. Yeterli bakım ve doğru yağlama ile bu seslerin kesilmesi mümkün olur.
 

Aracınızdan Çıkan Sesler Ne Anlam İfade Ediyor?

Vuruntu ve Uğultu Sesleri Araçlarda Ne Demektir?

Vuruntu ve Uğultu Sesleri Araçlarda Ne Demektir?

Vuruntu sesleri çok yaygın sorunlar arasındadır. Aracının sesini dinleyip çözüm oluşturmak isteyenler bu tür seslerin motor aksamından gelebileceğini bilmelidir. Aracın vites ve devir değerini kontrol etmek gerekir. Seslerin hangi aralıklarda çıktığını bulmak seslerin giderilmesi için önem taşımaktadır. Motor aksamı ile farklı koşulların göz önünde tutulması daha mantıklı bir sonuç için önemlidir. Araç devirleri kontrol edilmeli ve bu şekilde hangi aksamın sese neden olduğu tespit edilmelidir.
 
Uğultu sesi eğer motordan geliyorsa yapacağınız tek şey uzman servisin yardımını istemek olacaktır. Sesi yorumlama ve açıklama kabiliyetine sahip olan ustalar sorunun hızlı şekilde giderilmesine katkı sağlar. Aks bilyesinden kaynaklanan ses burada karşınıza çıkabilir. Esasen mekanik yapılar ve burada kullanılan rulman benzeri parçalar bazen böyle bir sesin çıkmasına neden olabilir.
 
Araç motorundan normal ses geldiği gibi farklı sesler de gelebilir. Bu farklı sesleri ayırt etmek ve bir sorun olduğunu anlamak çok önemlidir. Eğer sorunları önceden öğrenirseniz çözmek daha kolay olur. Bu gibi durumlarda araçtan gelen sese kulak asmazsanız, daha masraflı bir süreç sizi bekliyor olacaktır. Sürtünme, vuruntu ve farklı sesler çıktığı gibi, bu seslerin sebebini ve kaynağını anlamanız size önemli bir yardım sağlayacaktır.
 

Vuruntu ve Uğultu Sesleri Araçlarda Ne Demektir?