Lastik patlaması nasıl anlaşılır?

Lastik patlaması nasıl anlaşılır?

Lastik patlaması nasıl anlaşılır?

Lastik patlaması nasıl anlaşılır?

Otomobillerin hareket eylemi sırasında çok önemli bir yeri olan lastikler bir takım etkenler sonucu patlayabilmektedirler.
Araç lastiği eğer büyük bir hasar sonucu patlamış ise patlama anında sürücü tarafından hemen fark edilebilir. Çünkü bu tarz büyük hasarlar sonucu gerçekleşen patlamalarda araç lastiğinden sürücünün de duyabileceği yükseklikte bir ses çıkar ve sürate bağlı olarak araba tehlikeli bir yalpalamaya maruz kalır. Fakat lastik içindeki havanın yavaşça dışarıya çıkmasına neden olan küçük çaplı patlakları fark etmek zor olacaktır. Bu durumda araç park edildiğinde lastikler sağlamken, tekrar kullanmak istenildiğinde inmiş olabilir. Ancak yine de lastiğin patladığı otomobile ilk binildiği zaman fark edilmese bile, kullanım sırasında arabanın lastik patlamasına bağlı olarak balans problemi yaşanacağı için sürücü tarafından fark edilecektir. Lastiğin patladığının fark edilmesi ne kadar kısa sürerse trafik güvenliği ve araç jant sağlığı açısından o kadar iyidir. 
 
Araç hareket halinde iken gerçekleşen lastik patlaması sonucu kazalar meydana gelebilmektedir. Lastik patlaması sonucu gerçekleşen kazaların en büyük nedeni sürücülerin hız limitlerinin üzerinde hareket etmeleridir. Yüksek hızlarda gerçekleşen bir patlama sürücünün aracın kontrolünü sağlamasını oldukça güçleştirir. Öncelikle panik yapmadan ve direksiyonu sabit tutarak araç hızının düşürülmesi akabinde de lastik değişimi için güvenli bir alana aracın yaklaştırılması gerekmektedir. Birçok araçta olası lastik patlamalarına istinaden ve stepne olarak tabir edilen bir yedek lastik bulunur. Patlayan lastik, araçlarda bulunan stepne ile değiştirip en yakın servise başvurulmalıdır. Eğer araçta bir yedek lastik bulunmuyorsa en yakın Bosch Car Servise çekici vasıtasıyla götürülmelidir. 
 

Lastik patlaması nasıl anlaşılır?