Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Nasıl Olmalıdır?

Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Nasıl Olmalıdır?

Yağışlı havalarda araç kullanmak oldukça zordur. Güvenli bir sürüş sağlamak adına yağmurlu havalarda dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar;
1. Öndeki araçla takip mesafesi  artırılmalıdır.
2. Aracın hızı düşürülmelidir.
3. Ani fren yapmaktan kaçınılmalıdır.
4. Lastiklerin düzenli olarak değişimi yapılmalıdır.
5. Araç sahibi sürüş esnasında sakin olmalıdır.
6. Aracın camlarının  temize bu buğusuz olması gerekir. 
7. Yağmurlu havalarda  kısa farlar   açılmalıdır.
8. Aracın frenine ve amortisörlerine bakılmalıdır. 
9. Lastikler,  yolun kurumasına yardımcı olur.  Bu anlamda öndeki araç takip edilmelidir. 
10. Kasko ve Sigorta gibi konulara dikkat edilmelidir.
Aracın ve sürücünün güvenliği açısından yukarıdaki durumlara dikkat edilmelidir.  Yağmurlu havalarda kazanın önlenmesine  yardım eden en büyük etken takip mesafesini korunmasıdır.  Bu anlamda sürücü  emniyet kemerini takarak  güvenli bir sürüş adına takip mesafesini artırmalıdır.  Bunların yanında aracın iç ve dış bakımları düzgün bir şekilde yapılmış olmalıdır. 

Yağmurlu Havalarda Güvenli Sürüş Nasıl Olmalıdır?

Yağmurlu Havalarda Takip Mesafesinin Önemi

Yağmurlu Havalarda Takip Mesafesinin Önemi

Zorlu hava şartlarında araç kullanmak daha da zordur. Yağmur, kar gibi doğa olaylarının yaşanması yol zeminin buzlanmasına sebep olmaktadır. Araç sahipleri, zorlu hava şartlarında takip mesafesine dikkat etmelidir. Bu havalarda yakın takip yapmak doğru değildir. Aracın kayması veya frenin tutmaması gibi durumların yaşanmaması adına takip mesafesini olması gerekenler daha fazla artırılması gerekir. 
Aracın hızlı  olması, frenin tutma oranını düşürmektedir. Zorlu hava şartlarında  bu durum daha da artacağı için takip mesafesi artırılmalıdır. Bunları dikkat edildiği noktada trafikte zincirleme veya arkadan çarpma gibi durumların yaşanmasının önüne geçilmektedir. 

Yağmurlu Havalarda Takip Mesafesinin Önemi

Yağmurlu Havada Far Açılır Mı?

Yağmurlu Havada Far Açılır Mı?

Yağmurlu, sisli ve karlı havada araç kullanmak oldukça zordur. Bu zorluğu en aza indirmek adına araç sahipleri dikkatli bir şekilde sürüş sağlamaktadır. Yağmurlu havada kısa hüzmeli farların yakılması gerekir. Otomatik araçlarda bu sistem kendiliğinden devam etmektedir. Yağmurlu veya sisli havalarda otomatik  far sistemine sahip araçların farları otomatik olarak açılmaktadır. Bunun yanında dikkat edilmesi gereken bir durum vardır. Yağmurlu havalarda  arka sis farları  açılmamalıdır. Diğer araç sahibinin sürüş güvenliği açısından sis farlarının yakılmaması gerekir.

Yağmurlu Havada Far Açılır Mı?